Kontakt


Materiały Budowlane IZOBUD
ul.Tracka 5, 10-364 Olsztyn
NIP 7391227578

Obsługa sklepu internetowego

tel. kom. 602 598 191 (w godz. 8-15)

Doradztwo, wyceny indywidualne

tel. kom. 602 598 191 , 602 176 033

(w godzinach 8-19)

tomek@oknadachowe.info.pl

oknadachowe.info@gmail.com

Dział logistyki i wysyłek

tel. kom. 602 396 419 (w godz. 8-15)

telefony stacjonarne (centrala) :

89 532-13-00 , 89 532-13-01

Jak odpowiednio dobrać okna dachowe na poddasze?

4

Małe - duże ? nisko - wysoko ? obrotowe - uchylno obrotowe?  / czyli jak odpowiednio dobrac okna dachowe na poddasze.

Marzeniem wielu z nas jest wybudowanie własnego domu. Jednym ta decyzja przychodzi łatwo, innym trudno. Bijemy się z myślami, czy podołamy temu jakże ciężkiemu wyzwaniu.
Jeżeli w końcu po wielu rozmowach i przeanalizowaniu za i przeciw zdecydujemy się wreszcie na spełnienie naszych marzeń i zaczniemy budowę własnego domu stajemy przed wielkim problemem jakich materiałów użyć, aby nasz wymarzony dom spełniał nasze oczekiwania. W dzisiejszych czasach mamy nieograniczony wybór materiałów, jesteśmy zasypywani mnóstwem informacji na ich temat, mniej lub bardziej wiarygodnych. Zastanawiamy się cegła, pustak, czy może bloczki, jaka stolarka, wykończenie wnętrz, jakiego pokrycia użyć na nasz dach.
Gdy już podejmiemy decyzję i wybierzemy odpowiednie materiały zaczynamy budowę naszego ukochanego domu. Po wymurowaniu ścian i wykonaniu konstrukcji dachu dochodzimy do bardzo ważnego momentu naszej inwestycji, czyli wyboru okien dachowych. Bardzo często jest to jeden z ostatnich etapów naszej budowy i zdarza się tak, iż przeliczyliśmy się z kosztami i po prostu brakuje nam już funduszy, aby dobrać odpowiednią ilość i konstrukcję okien dachowych, dlatego próbujemy na nich oszczędzać i wybieramy okna, które nie spełnią w późniejszym czasie naszych oczekiwań.
Należy jednak pamiętać, iż odpowiedni dobór rodzaju konstrukcji, a także ilość okien ma ogromny wpływ na komfort użytkowania naszego poddasza.

 

OKNA DACHOWE SPEŁNIAJĄ NASTĘPUJĄCE FUNKCJE:


1. Odpowiednie doświetlenie poddasza
Należy pamiętać, iż około 90% naszego wolnego czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego coraz bardziej zwracamy uwagę na dostęp naturalnego światła, które poprawia nasze samopoczucie, zdrowie czy zdolność do koncentracji. Dlatego powinniśmy wybierać w miarę możliwości okna dachowe z dużymi przeszkleniami, które umożliwią napływ dużej ilości światła do naszych pomieszczeń na poddaszu.
2. Zapewniają kontakt wzrokowy z otoczeniem
Okna dachowe różnią się między sobą sposobem otwierania. Do wyboru mamy okna dachowe obrotowe, uchylno-obrotowe, okna balkonowe oraz okna dachowe o podwyższonej osi obrotu. Sposób otwierania okien dachowych decyduje o wygodzie użytkowania poddasza, a ich rozmiar i wysokość montażu o możliwości kontaktu wzrokowego z otoczeniem.
3. Umożliwiają przewietrzanie pomieszczenia
Jak doskonale wiemy, źródeł wilgoci w mieszkaniu jest wiele, np.: dostaje się ona do pomieszczenia wraz z powietrzem zewnętrznym, generowana jest przez samych domowników (oddychanie) oraz podczas codziennych czynności takich jak pranie, gotowanie. Dlatego również bardzo ważną rzeczą jest odpowiedni dobór okien, które umożliwią przewietrzanie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu, a także wspomogą pracę prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej.

Jak sami widzicie jest bardzo dużo czynników, które należy brać pod uwagę przy wyborze okna dachowego, dlatego poniżej przedstawimy kilka porad, którymi należy się kierować przy wyborze okien dachowych, tak aby w finalnym etapie naszego nowo wznoszonego budynku wszyscy jego użytkownicy czuli się komfortowo przebywając na poddaszu i użytkując okna dachowe.

OKNA DACHOWE DOBIERANE SĄ W ZALEŻNOŚCI OD:


1. Przeznaczenia i wielkości pomieszczenia
Dobór okien dachowych rozpoczynamy od wyliczenia potrzebnej ilości i rozmiarów okien. Aby się tego dowiedzieć musimy znać wielkość i przeznaczenie pomieszczenia. Ilość potrzebnego światła wyraża stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi w pomieszczeniu. W pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi stosunek ten powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innych pomieszczeniach, w których wymagane jest światło dzienne ze względów na przeznaczenie co najmniej 1:12.

Przykład obliczenia potrzebnej ilości okien dachowych do oświetlenia światłem dziennym pokoju o powierzchni 20 m²
1 = 8
? = 20 (20 x 1) : 8 = 2,5
Oznacza to, że do oświetlenia pokoju o powierzchni 20 m² trzeba zastosować okna o powierzchni 2,5 m² liczonej w świetle ościeżnic.
Powierzchnię taką uzyskamy stosując:
4 okna 78 x 118, lub 3 okna 78 x 140, lub 2 okna 114 x 118
Ze względu na rozprowadzenie światła w pomieszczeniu najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie 4 okien 78x118 w układzie 2x2, po dwóch stronach pokoju. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia możemy wybrać materiały, z jakich wykonane są okna. Mamy do dyspozycji okna aluminiowo – drewniane (wykonane z drewna, osłonięte z zewnątrz profilami aluminiowymi) lub aluminiowo – tworzywowe (wykonane z profilu PVC wzmocnione wewnątrz rdzeniami stalowymi, osłonięte z zewnątrz profilami aluminiowymi). Okna drewniane mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach, nie mniej jednak w swojej ofercie FAKRO posiada okna tworzywowe przystosowane do pomieszczeń, w których przez dłuższy czas utrzymuje się wilgotne powietrze (kuchnie, łazienki). Do takich pomieszczeń przeznaczone jest również jedno z okien drewnianych malowane lakierem poliuretanowym w kolorze białym. Okna aluminiowo – tworzywowe mogą być też stosowane we wszystkich innych pomieszczeniach na poddaszu, jeśli np. klient na niższych kondygnacjach ma okna z PVC i chce w całym domu zachować ten sam materiał.


2. Kąta nachylenia dachu
Kryterium to jest istotne dla uzyskania prawidłowego doświetlenia pomieszczenia oraz wygody obsługi i użytkowania okien dachowych. Im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym wysokości okna powinna być większa. Im wyżej zamontowane okno tym łatwiej je obsługiwać i lepiej doświetla pomieszczenie.

WYSOKOŚĆ MONTAŻU OKNA


Bardzo ważną kwestią jest wybór wysokości zamontowania okien w połaci dachowej. Przepisy i instrukcje „wskazują” miejsce zamontowania okna dachowego na odpowiedniej wysokości od podłogi, tak aby optymalnie spełniało swoje funkcje.
W budynkach o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 cm. Natomiast na kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 110 cm. Należy podkreślić, że im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno tym lepsze będzie doświetlenie pomieszczenia. Górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą”.
Kolejną ważną kwestią jest wysokość montażu okien dachowych posiadających nawiewniki. Wg instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej należy je instalować na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika. W oknach FAKRO nawiewnik umieszczony jest w górnej części ościeżnicy.
Aby okno było zamontowane zgodnie z przepisami, górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 220 cm. Zalecany montaż okien FAKRO (dolna krawędź okna) na poziomie 110 – 140 cm od podłogi spełnia wymagania stawiane przez przepisy oraz zapewnia bardzo dobre doświetlenie i gwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem. Zastosowanie dolnej klamki w oknach FAKRO pozwala na komfortową obsługę prawidłowo zamontowanych okien. Montaż okien na tej wysokości umożliwia również umieszczenie standardowego grzejnika pod oknem oraz prawidłowe wykonanie szpalet, dzięki czemu zapewniona jest prawidłowa cyrkulacja powietrza w całej wnęce okiennej, która skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia kondensacji na oknie dachowym.

PRAWIDŁOWE DOŚWIETLENIE PODDASZA

 • REGUŁA 1
  - lepsze efekty oświetlenia uzyskamy stosując kilka okien umieszczonych w różnych punktach dachu, niż okna zgrupowane w jednym miejscu.
 • REGUŁA 2
  - im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno, tym lepsze i bardziej równomierne będzie doświetlenie pomieszczenia.

 • REGUŁA 3
  - wysokie okna dachowe zapewniają równomierny rozkład światła w pomieszczeniu oraz gwarantują kontakt wzrokowy z otoczeniem

  JEŻELI WSZYSTKIE WYŻEJ WYMIENIONE WARUNKI ZOSTANĄ UWZGLĘDNIONE PRZY DOBORZE OKIEN DACHOWYCH MOŻECIE BYĆ PEWNI, IŻ WASZE PODDASZE BĘDZIE ULUBIONYM MIEJSCEM DLA CAŁEJ RODZINY, GDZIE KOMFORTOWO BĘDZIECIE SPĘDZAĆ CZAS W WASZYM WYMARZONYM DOMU!

Komentarze do wpisu (4)

27 sierpnia 2019

Czy okna można montować jedno obok drugiego a pomiędzy jest krokiew?

27 sierpnia 2019

Witam, oczywiście że tak w tym celu należy zastosować zespolenia kołnierzy typu B2/1

18 września 2019

Czy blachy na oknach są tylko w 1 kolorze

18 września 2019

Oblachowanie okien dachowych Fakro to standardowo kolor popielato - brązowy (RAL 7022) Dla okien 3 szybowych Fakro z kołnierzami typy Thermo można zamówić okna z oblachowaniem i kołnierze w kolorze antracyt (RAL 7016) oraz czarnym (RAL 9005) bez dopłaty. Oczywiście na specjalne zamówienia istnieje możliwość zamówienia dowolnego koloru z palety RAL - w tym przypadku obowiązują specjalne dopłaty ustalane indywidualnie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium